میزبانی وب یا وب هاستینگ (web-hosting) به مفهوم فراهم ساختن فضایی است که کاربر می‌تواند فایل‌های وب‌گاه خود را در آن قرار دهد، سرویسی است که به سازمان ها و افراد اجازه می دهد یک وب سایت یا صفحه وب را به اینترنت ارسال کند. میزبانی وب و یا ارائه دهنده خدمات میزبانی وب یک کسب و کار است که فناوری و خدمات مورد نیاز برای وب سایت یا صفحه وب را در اینترنت مشاهده می‌کند.

هنگامی که کاربران در اینترنت می خواهند وب سایت شما را ببینند، همه ی آدرس وب سایت یا دامنه (دامین) خود را در مرورگر خود تایپ می کنند. سپس کامپیوتر آنها به سرور شما متصل می شود و صفحات وب شما از طریق مرورگر به آنها تحویل خواهد شد.

بیشتر شرکت ها به میزبانی وب نیاز دارند که دامنه (دامین) خود را به آن اختصاص دهند. اگر شما یک دامنه (دامین) ندارید، شرکت های مثل شرکت آریانیک به شما کمک می کنند که هم میزبانی وب و هم دامنه (دامین) خریداری کنید.

با توجه به افزایش اطلاعات دیجیتالی تولید شده توسط افراد در فضاهای کاری مختلف، مسئله میزبانی وب و امنیت مورد نیاز جهت حفظ و ذخیره اطلاعات اهمیت یافته و دغدغه صاحبان اطلاعات و وب سایت ها را افزایش داده است (میزبانی وب امن). تجربه کاری من نشان داده شرکت فن آوری اطلاعات آریانیک داده به عنوان معتبرترین شرکت ارائه دهنده میزبانی وب لینوکس و میزبانی وب ویندوز (میزبانی وب ایران و همچنین سرور های خارجی برای میزبانی وب خارجی امن) با دارا بودن بیش از 10 هزار مشتری میزبانی وب در سرور های قدرت مند و بیش از 17 سال تجربه می باشد، آریانیک توانسته خدمات میزبانی وب خود را با بالاترین سرعت و امنیت و پاسخگوترین پشتیبانی 24 ساعته ارائه کند.